28.03.2014 piątek godz. 18
Tetsuya
Saito
1974
Urodzony w Sapporo, Japonia
2004 Ukończył
studia na Uniwersytecie Waseda2006 "[de] construction" wystawa w Miyano-mori Gallery, Sapporo
2008 Spotkał Daisuke Yoshimoto
2009, 2010, 2012 Towarzyszy Daisuke Yoshimoto podczas trasy po Polsce jako jego oficjalny fotograf
2012 "Tenku Yoran" wystawa w Up-field Gallery,
2012 "Tenku Yoran" wystawa w Café THEA (Instytut Grotowskiego) we Wrocławiu, Polska
2013 grudzień - wystawienie nowych prac DOUBLE PORTRAIT podczas targów sztuki ART EDITION Seoulu
Kolor czarny oznaczający śmierć, czerwony - życie, tętniącą w żyłach krew. Czy to tendencyjna symbolika barw? Prace Tetsuya Saito udowadniają, że nie. Twórca za pomocą aparatu fotograficznego potrafi z niesamowitą precyzją i artystycznym zmysłem uchwycić świat wokół siebie. Ten skromny, a zarazem niezmiernie utalentowany, autor oryginalnych zdjęć urodził się w 1947 r. w Sapporo /Japonia/. Po ukończeniu studiów w 2004 r. na Uniwersytecie Waseda w Tokio rozpoczął karierę jako fotograf, którą kontynuuje do dziś, tworząc oryginalne portrety do magazynów. Jako artysta fotograf swoją pierwszą wystawę zrealizował w 2006 r. pt. "/de/ construction". Przedstawiała ona zdjęcia ciała człowieka rekonstruowane przez odbiorców.
W 2008 r. Saito osobiście poznał wybitnego tancerza buto Daisuke Yoshimoto i jego uczennice Kei Ishikawa, Ritsuko Takahashi, ale to głównie Daisuke fotograf poświęca cykle zdjęć. Pod wpływem spotkania nastąpił przełom w jego twórczości. Ciało 66-letniego wówczas twórcy tańca buto oraz atmosfera, jaka towarzyszyła inspirującemu spotkaniu, pobudziły fotografa do stworzenia serii niezwykłych zdjęć. Z kimś tak wyjątkowym, Saito nie zetknął się nigdy wcześniej. Stwierdził również, że "nigdy dotąd nie widział tak pięknego ciała". Z zachwytu zrodziła się pasja. Saito został osobistym fotografem Yoshimoto.
Daisuke Yoshimoto podkreślał, że na krawędzi życia i śmierci, między tymi dwoma stanami rzeczywistości, tkwi istota jego buto. Synteza odmiennych od siebie typów doświadczenia oddaje kwintesencję kreowanego przez artystę tańca. Moglibyśmy to zobaczyć i przeżyć podczas spektakli Daisuke Yoshimoto na festiwalach Konfrontacji Teatralnych i Maat Festivalu w Lublinie, na które Daisuke jest wielokrotnie zapraszamy od lat /ostatni raz w 2012 r./.
Zatrzymanie na papierze korelacji zupełnie różnych stanów rzeczywistości nie jest łatwe. Świat tańca Daisuke Yoshimoto nie jest prosty do uchwycenia. W Galerii Pomost Saito zaprezentuje wystawę "Tenku Yoran" /"Tkające ciało"/, stanowiącą tym razem pomost międzykulturowy, ukazujący różne sposoby widzenia świata, inny u Japończyków, inny u Polaków.
Ciekawe jest to, że zgodnie z tradycyjnym japońskim stylem ukiyo-e, utrwalaniem przepływającego świata, artysta próbuje wyeliminować perspektywę i uzyskać kompozycję płaską. Warty podkreślenia wydaje się również fakt drukowania zdjęć na specjalnie przygotowanym do tego celu japońskim papierze wa shi.
Pokaz prac możliwy jest dzięki uprzejmości Piotra Gardeckiego, kuratora wystawy w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, w którym to odbyła się pierwsza w Polsce prezentacja tych zdjęć w grudniu 2012r.
/koordynator wystawy
w Galerii Pomost/
prace