Galeria Pomost - 15 lat

Galeria Pomost - 15 lat
ważne wyróżnienie

Galeria Pomost realizuje swoje zadania przy wsparciu finansowym Miasta Lublin

Galeria Pomost realizuje swoje zadania przy wsparciu finansowym Miasta Lublin

przyjaciele galerii pomost

  • http://wip-studio.pl/
  • http://www.paweladamiec.pl/
  • http://kornet.art.pl/

rekomendacje:


https://geniusz-fotografii.blogspot.com/p/blog-page.html

Szukaj na tym blogu

czwartek, 28 grudnia 2017

WYPRAWA - Magdalena Surma-Jaborkhel

cykl REKOMENDACJA /Wojtek Kornet/

wernisaż    4 stycznia 2018 r.    /czwartek/   godz. 18:30



Wystawa niezwykłych zdjęć stanowiących zapis podróży do serca Afryki Zachodniej (Burkina Faso, Ghana i Mali), jaką odbyła lublinianka Magdalena Surma-Jaborkhel.
Wyprawa, która początkowo miała być egzotyczną  wizytą u rezydującego w Afryce znajomego, stała się, w wyniku licznych perypetii autorki prawdziwą przygodą  życia z iście dramatycznymi zwrotami akcji...
                                                                                                                                                   Wojtek Kornet 

Zdjęcia prezentowane na wystawie to wybór z kilkuset zdjęć będących zapisem podróży, jaką autorka odbyła w październiku i listopadzie 2009 roku do trzech krajów Afryki Zachodniej - Burkina Faso, Ghany i Mali. Wyprawa, która początkowo miała być egzotyczną wizytą u rezydującego w Burkina Faso znajomego stała się prawdziwą przygodą życia, a w pewnym momencie, w wyniku zapadnięcia na ostrą odmianę malarii - dramatyczną walką o życie. Wszystko skończyło się jednak szczęśliwie, a dzięki kronikarskiemu podejściu i reporterskiemu oku (autorka jest amatorem w dziedzinie fotografii) otrzymaliśmy wyjątkowo ciekawy zapis historii, miejsca i czasu. Jednym z najciekawszych momentów wyprawy było spotkanie z autentyczną kulturą zagadkowego ludu Dogonów, zamieszkującego obszar środkowego Mali w rejonie uskoku Bandiagara. Dokumentację trudów codziennego życia rybackiej wioski przyniosła wyprawa w okolice fortu Cape Coast w Ghanie, będącego świadectwem najbardziej okrutnego okresu historii Afryki - europejskiego kolonializmu i handlu niewolnikami. Oba wymienione miejsca nie bez przyczyny znalazły się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Równie ciekawym elementem tej fotograficznej dokumentacji są też “sceny z życia wielkiego miasta” czyli Wagadugu, stolicy Burkina Faso, gdzie tradycja i lokalna kultura przenikają się z “modernistycznymi” wpływami Zachodu.



Wystawa jest również okazją do wspomnienia przedwcześnie zmarłego przyjaciela - Huberta Górskiego, towarzysza podróży autorki, miłośnika Afryki, marzyciela...
Hubert jest autorem zdjęcia prezentowanego na plakacie wystawy a także kilku innych fotografii prezentowanych w slideshow podczas wernisażu.

prace















 



                                                                                                          


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz